1993 yılı mart ayında Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Halfelik Caddesi Yeni Ata Sanayi sitesinde 40 metrekarelik iş yerinde başladığımız AYIK OTOMOTİV – Nihat Ayık işletmesi, 1993 yılı Eylül ayında, KİA Yetkili Servisi Sivas Bölge Bayii olarak faaliyetlerini sürdürdü. 2000 yılı ocak ayına kadar İHLAS Motor A.Ş. bünyesinde çalışmalarına devam etti.

O dönemde panelvan araçlara olan çok aşırı rağbet sonrası ön – arka tampon koruma demirleri ve değişim aksesuarlarının imalatını bir kaç sanayici ile üretip sattık.

1995 yılında Castrol Madeni Yağlar bölge bayisi olduk.

Bu arada 1999 yılında AY-ER Oto Japon firmasını kurduk. Kardeşim kontrolünde ve yönetiminde firmamızın çalışmaları halen devam etmektedir. 2008 yılından sonra bu firmamızın ismini Emir Japon Oto olarak değiştirdik… Japon ve Kore araçlarının yedek parça tedarikini bu firmamız üzerinden devam ettirmekteyiz.

2000 yılından sonra firmamızın servis kısmı çalışmalarını, bölge de maden firmalarının bolluğu ve 4 x 4 ticari araçların aşırı yoğun olması nedeni ile iş ve ustalık yönünü tamamen pick-up ve kamyonete çevirdik.

40 metrekare alanda başlayan işimiz yeni ata sanayi sitesi giriş no : 1 – 3 de 973 metre karelik alana, 1 kişi başladığımız çalışan sayısı ise bugün 22 personele çıktı.

Mekanik kaporta, boya, elektrik, elektronik ve bir aracın ihtiyacı olan tüm kurulu birimler ile çalışmalarımız devam ediyor.

10.11.2004 tarihinde Çevre Bakanlığı Egzos Emisyon Ölçüm Yetkili İstasyonu belgesi alarak Sivas il ve ilçelerine ilk özel hizmeti getirme şerefine nail olduk.

2008 yılında Şahsuvaroğlulları Dış Ticaret A.Ş. bünyesindeki Kore Otomotiv devlerinden olan SSANGYOUNG AUTOMOTİV KOREA firması Sivas Bölge Yetkili servisi olarak çalışmaya başladık ve halen devam etmektedir.

2010 yılında büyük bir aile olan HOMER AUTO grubuna katılarak yaklaşık 20 sigorta firması ve filo kiralama şirketi araçlarına bölgemizde eksik olan hasar, mekanik, kaporta, boya vb. alanlarında hizmet vermeye başladık.

2015 yılında artan 4×4 araçların yedek parça ihtiyaçlarını bünyemizde metre kare alanı olarak karşılayamayınca, yedek parça alanımızı 600 metre kareye çıkardık ve 4×4 oto yedek parça birimimizi faaliyete geçirdik.

2022 yılı itibariyle hedeflerimiz arasında yer alan ticari araç bayiliği ve yetkili servisi bünyemizi katmak istiyoruz…

ALLAH’IN İZNİ İLE YOLA DEVAM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.